כפתור סגירה

כתבה בנושא 20 אלף משרות היי-טק אבדו: קטר הצמיחה של ישראל נודד לחו”ל

מחקר: עלויות ההעסקה של עובדים שחברות ישראליות מעסיקות במדינות לואו קוסט – כמיליארד דולר בשנה. סכום זה היה יכול להיות מושקע במשכורות של עובדים ישראלים החברות: “לא מצליחות לגייס מפתחים בישראל”.

מה שווה לישראל חברת ענק כמו אינטל? כמה היא שווה בהיבטי תעסוקה בפריפריה, או בהיבטי מס הכנסה? כמה היא תורמת לממוצע השכר ולחציון? עכשיו תדמיינו עוד חברה כזו שקמה בישראל מחר. מחקר חדש של חברת אתוסיה, העוסקת בהשמה להיי־טק, מעריך כי חברות טכנולוגיה ישראליות הוציאו כ–20 אלף משרות למדינות לואו־קוסט (מדינות שבהן השכר נמוך) בהודו ובמזרח אירופה. עלויות ההעסקה השנתיות של משרות אלה מסתכמות ב–960 מיליון דולר. כלומר, כמעט מיליארד דולר שהיו יכולים להיות מושקעים במשכורות של עובדים ישראלים שמשלמים מסים בארץ.

ההערכה מבוססת על אקסטרפולציה שביצעה אתוסיה לנתונים שאספה בסקר טלפוני בפברואר. הסקר נערך בקרב 138 מנהלים של חברות טכנולוגיה ישראליות, שמעסיקות יחד כ–30 אלף עובדים בישראל, ושיש להן גם מפתחים במדינות לואו־קוסט. הסקר כלל בעיקר סטארט־אפים וחברות צמיחה, ובהם שמות בולטים כמו 888, סימילרווב, וויקס, אפספלייר, מיי־הריטג‘, ורוניס, פייוניר, Gett וסייסנס.

מקום ההעסקה המוביל במיקור חוץ הוא אוקראינה (28% מהחברות); פולין (19% מהחברות); בולגריה ובלארוס (14%, כל אחת); הודו (12%); רומניה (7%); מקדוניה (2%); ואחרים (4%), ובהם קזחסטן, צכיה וסלובקיה.

הרשמה למגזין

להישאר מעודכנים תמיד בכל החדשות והטיפים הכי חשובים בעולם התעסוקה

שדה חובה*

אולי יעניין אותך גם...

אינפלציה גוברת

החורף כבר כאן

זה חודשים ארוכים שהאופטימיות שליוותה את שוק ההון ב-2021 מתפוגגת והולכת. בארה”ב, הבנק הפדרלי מוסיף להעלות את הריבית, במהלך שבנקים מרכזיים רבים בעולם מבצעים אף הם; האינפלציה גוברת; חברות גדולות שנראו חסינות למיתון, פותחות במהלכי פיטורים; המלחמה באוקראינה עדיין מעיבה על אירופה; ואי יציבות פוליטית בבריטניה הופכת את מצבה הלא פשוט, עקב הברקזיט, למאתגר אף יותר.

 

גל פיטורי עובדים

חרב הפיטורים פוגעת לא רק ביוניקורנים, אלא גם בחברות קטנות יותר.

דו"ח חושף את מצב הנשים העגום בהיי-טק הישראלי

רק שליש: דו”ח חושף את מצב הנשים העגום בהיי-טק הישראלי

דו”ח שהוציאה רשות החדשנות מלמד שההיי-טק הישראלי משתרך מאחור בייצוג נשים: רק כשליש מהמועסקים בו הן נשים וככל שעולים במעלה הפירמידה לתפקידי ניהול, ניהול בכיר והשקעות – כך קטן מספרן

משבר – כן, אסון גדול – לא

משבר – כן, אסון גדול – לא

בניגוד לחששות, אין צפי למשבר כלכלי נוסח 2001 ו-2008, אלא לגל מינורי שיסתיים תוך מספר רבעונים. כך יוכלו חברות הטכנולוגיה והעובדים להשאיר את הראש מעל המים בתקופה הסוערת הזו.

ההייטק מתגייס למען הקהילה

ההייטק מתגייס למען הקהילה

תרומה חברתית הפכה להיות חלק אינטגרלי מ”תנאי השירות” שמציעות חברות טכנולוגיה לעובדיהן. מאיפה זה בא, מה זה מעניק לחברה וכיצד יוצאים מזה נשכרים העובדים והחברות?

משבר הגיוס בהייטק: 6 טעויות שכדאי להימנע מהן

משבר הגיוס בהייטק: 6 טעויות שכדאי להימנע מהן

הביקוש לעובדים בתעשייה שובר שיאים, וגם התחלופה שלהם.
למה זה קורה, ומאיזה שגיאות אפשר להימנע בדרך לגיוס הטאלנט הבא שלכם